Видача рентген знімка на плівці не обов' язкова
Чи видавати пацієнту результати рентгенологічного дослідження на цифровому носії або плівці
Олена Менделя
адвокат адвокатського бюро «Олени Менделя», Київ
СИТУАЦІЯ
Специфікація надання медичних послуг за напрямом «Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах» передбачає рентгенологічні дослідждення (пп. «а» п. 3). Медзаклад використовує цифрове рентгенологічне обладнання. Відповідно, лікар-рентгенолог описує дослідження без рентгенплівки. Чи видавати «на руки» на вимогу пацієнта дослідження на цифровому носії або рентгенплівці?
РІШЕННЯ
За потреби видайте витяг до звіту рентгенологічного дослідження, а не результати на цифровому носії чи плівці. Пояснимо, чому.
Для початку наведемо визначення термінів.
Електронна система охорони здоров’я (ЕСОЗ) інформаційно-комунікаційна система, що забезпечує автоматизацію ведення обліку медичних послуг та управління інформацією про охорону здоров’я, у тому числі медичною інформацією, через створення, розміщення, оприлюднення та обмін інформацією, даними і документами в електронному вигляді. До її складу входять центральна база даних та електронні медичні інформаційні системи, між якими забезпечено автоматичний обмін інформацією, даними та документами через відкритий програмний інтерфейс (ст. 3 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» від 19.11.1992 № 2801-XII; далі — Основи).
Медична інформація — інформація про медичне обслуговування особи або його результати, викладена в уніфікованій формі відповідно до вимог, встановлених законодавством, у тому числі інформація про стан здоров’я, діагнози та будь-які документи, що стосуються здоров’я та обмеження повсякденного функціонування/життєдіяльності людини (ст. 3 Основ).
Рентгенографія — спосіб рентгенівського зображення на паперових або плівкових носіях (рентгенівських знімках).
Рентгенографія цифрова — метод рентгенологічного дослідження, що полягає в одержанні рентгенівських зображень із застосуванням цифрового перетворення рентгенологічної інформації (наказ МОЗ «Про затвердження Державних санітарних правил і норм «Гігієнічні вимоги до влаштування та експлуатації рентгенівських кабінетів і проведення рентгенологічних процедур» від 04.06.2007 № 294; далі — Правила № 294).
Звіт рентгенологічного дослідження — опис, інтерпретація та клінічні рекомендації, що випливають із результатів рентгенологічного обстеження та зумовлюють рішення щодо тактики лікування хворого. Лікар складає звіт для кожного обстеження (п. 1.5 Правил № 294).
Результати рентгенологічних досліджень (описи, знімки) необхідно передавати разом з індивідуальною карткою хворого в разі направлення на повторне рентгенологічне дослідження, консультацію чи стаціонарне лікування, а також під час переведення з одного стаціонару в інший. Мета — запобігти необґрунтованому опроміненню (п. 6.7 Правил № 294).
Зроблені в амбулаторно-поліклінічних умовах рентгенологічні дослідження не потрібно без необхідності дублювати в умовах стаціонару. Повторні дослідження проводять лише:
- у разі зміни перебігу хвороби;
- за появи нового захворювання;
- за необхідності одержати розширену інформацію про стан здоров’я пацієнта (п. 6.8 Правил № 294).
Своєю чергою, всі записи про медичне обслуговування пацієнтів за програмою медичних гарантій необхідно вносити в ЕСОЗ. Паперові форми первинної облікової документації для надавачів медичних послуг скасовані. На вимогу пацієнта лікар повинен видати витяг із такого реєстру.
Для НСЗУ як розпорядника бюджетних коштів і відповідального виконавця бюджетної програми надання медичної послуги підтверджує саме наявність відповідного запису в ЕСОЗ. Тому вважаємо, що видавати пацієнту результати дослідження на цифровому носії або рентгенплівці необов’язково. Звіт рентгенологічного дослідження лікар вносить до ЕСОЗ і пацієнт має право отримати витяг із нього.
За матеріалами https://med.expertus.com.ua/recommendations/25688
Видачу результатів рентгенологічного дослідження ( знімка) проводять на цифрових носіях ( флешці , диску та інших ) . Опис результатів рентгенологічного дослідження - на папері .